psikologulsah@gmail.com 0 539 746 72 62

Romantik ilişkilerimize başlarken amacımız ayrılık olmasa da bazı ilişkiler sona erer ve hemen hemen hepimiz hayatımızın bir noktasında ayrılığı yaşarız. Nedenine veya kimin bitirmek istemesine bakmadan ayrılık sonrası sancılı bir dönem başlar ve aslında duyguların yoğun ve çeşitli olarak karşımıza çıktığı bu dönem, ayrılığa adapte olmada gereklidir. Tabii ayrılığı ilk defa yaşayanlar için bu dönem korkutucu görünebilir.

İlişkinin bitmesiyle yaşanılan yaygın duygular aşağıdaki gibidir:

İnkar: İlişkinin bittiğini kabul etmede zorlanma.

Kızgınlık: Yaşadığımız acıya sebep olan karşı tarafa kızgın olma.

Korku: Bir daha sevip sevilemeyeceğimize dair korkuya kapılma.

Kendini Suçlama‐Suçluluk: İlişkimizi sürekli olarak gözden geçirip ilişkinin bitmesine sebep olan hatalarımızı bulma ve 'Böyle yapmasaydım, bunlar olmazdı!' diyerek kendimizi suçlama. İlişkiyi bitiren tarafsak karşı tarafın üzülmesine sebep olduğumuz için suçlu hissetme.

Üzüntü: İlişkide kaybettiklerimizin ve birlikte hayalini kurduğumuz veya planladığımız şeyleri gerçekleştiremeyecek olmanın kederini yaşama. 

Kıskançlık: Karşı tarafın bir başkasıyla olma ihtimaline karşı kıskançlık duyma.

Akıl Karışıklığı: Bizim için önemli olan kişinin artık yanımızda olmamasıyla kendimizi eksik ve tuhaf hissetmemiz. Kendimizi, onsuz yaşamımızı ve hayatın anlamını sorgulama.

Umut: Ayrılığın geçici olduğunu düşünerek sevdiğimizle tekrar birlikte olmanın hayalini kurma. Bunun yanı sıra ilişkinin sonlandığı gerçeğini kabul etme ve kendi geleceğimiz için umutlu olma.

Rahatlama: İlişkide yaşanılan negatif duyguların ve sorunların ilişkinin bitmesiyle geride kalması.

Yaşadığımız negatif duygular sonsuza kadar sürecekmiş gibi gelebilir. Ancak bu duygular zamanla yoğunluğu azalan ayrılığa verdiğimiz normal reaksiyonlardır. Şunun altını çizmede fayda var; bu reaksiyonların yoğunluğu ve süresi kişiden kişiye, sevdiğimiz kişinin bizim için önemine göre değişiklik göstermektedir.

Kendimize Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Hissettiğimiz duyguları yaşamak için kendimize izin verme. Biten ilişkinin ardından hissettiğimiz duyguların olağan olduğunu hatırlayıp onları yaşamak iyileşmemizde bize yardımcı olacaktır.

Kendimize iyileşmek için zaman tanımak,  toparlanmak ve yeniden hayattan keyif almak adına çok önemli ve değerlidir.